Inventory

Zarządzanie strategią w oparciu o dane analityczne. Jeden moduł łączący w sobie zalety kilku narzędzi.

Moduł Management - Inventory w CONTADU to centrala analityczna, pozwalająca na wgląd w skuteczność strategii SEO i marketingu treści. Inventory podaje informacje o widoczność, ruchu, zmianach w SERP oraz planowanych zadaniach dla poszczególnych elementów. Korzystając z danych analitycznych Google Search Console i Google Analytics oraz danych wprowadzanych przez użytkownika (np. cele, tagowanie) CONTADU pozwala na sprawne zarządzanie strategią poprzez planowanie i analizę skuteczności bieżących działań. Inventory łączy strategów, analityków i copywriterów przedstawiając, w łatwy do zrozumienia sposób, jak ich praca wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Jak korzystać z repozytorium w codziennej pracy?

1. Zarządzanie słowami kluczowymi.

Słowa kluczowe, połączone w grupy (tematy) są podstawowym parametrem w Inventory. Strategiczny dobór odpowiednich słów kluczowych, określenie ich miejsca w lejku sprzedażowym, przypisanie danej podstrony czy analiza treści jest możliwa jednym kliknięciem. Inventory pozwala również w łatwy sposób nadzorować zmiany na poziomie poszczególnych słów.

Jak efektywnie wykorzystać słowa kluczowe w Inventory?
A. Dodaj słowa kluczowe, nad którymi chcesz pracować, poprzez Add keywords. Podczas tworzenia zadań i optymalizacji słowa kluczowe są automatycznie dodawane do Inventory (opcja).
B. Przypisz grupę do słowa kluczowego. Możesz używać dowolnego nazewnictwa, a słowa mogą należeć do wielu grup. Grupy pozwalają na tworzenie struktury semantycznej serwisu i jej późniejszą wizualizację. Wierzymy że grupy słów kluczowych (klastry) są przyszłością SEO/CM, a typowe analizy oparte o pojedyncze słowa kluczowe są mało efektywne. Używanie grup jest pomocne także w określaniu przychodu z treści (np grupa buty damskie może łączyć treści ze sklepu internetowego, bloga czy dedykowanej podstrony).

C. Przypisz podstronę na którą dane słowo kluczowe powinno być widoczne w wyszukiwarce po wyszukaniu słowa z grupy. Odpowiednie mapowanie słów kluczowych pozwala na prawidłową optymalizację podstrony oraz zapobiega duplikacji treści. Takie przypisanie możesz wykonać ręcznie, wpisując adres podstrony lub użyć rekomendacji (pomarańczowa ikonka).

D. Użyj tagów do doprecyzowania przynależności danego słowa. Możesz dodać tagi określające lejek sprzedażowy, tematykę, odpowiedzialny dział czy język. Tagi są bardzo pomocne przy filtrowaniu i raportowaniu.
E. Zaplanuj działania związane z danym słowem kluczowym.
Jeśli słowo kluczowe, powiązane z URLem nie było analizowane - możesz rozpocząć jego analizę (analysis) lub zlecić poprzez task działania powiązane z danym słowem innej osobie.

TIP: Użycie grup, tagów i filtrów pozwala na sprawne zarządzanie setkami słów kluczowych.


Widok Inventory->Keywords. Powiązanie głównego słowa kluczowego z podstroną.

2. Zarządzanie podstronami (URLs).

Podstrony serwisu są jego najważniejszym elementem. Skupiają słowa kluczowe powiązane z intencją użytkownika. Na ich poziomie rozliczamy również przychody i koszty.
Jak efektywnie wykorzystać podstrony w Inventory?
A. Dodaj podstrony w formie listy URLi.
Najpierw dodaj podstrony z którymi chcesz pracować w pierwszej kolejności. To pozwoli zapoznać się z Inventory na próbce URLi, wypracować metodologię pracy i skalować ją później. Podczas tworzenia zadań i optymalizacji podstrony są automatycznie dodawane do Inventory (opcja).
B. Przypisz podstronę do słowa kluczowego. Możesz używać dowolnego nazewnictwa, a słowa mogą należeć do wielu grup. Grupy pozwalają na tworzenie struktury semantycznej serwisu i jej późniejszą wizualizację. Używanie grup jest pomocne także w określaniu przychodu z treści (np grupa buty damskie może łączyć treści ze sklepu internetowego, bloga czy dedykowanej podstrony).
C. Przypisz główne słowo kluczowe oraz słowa dodatkowe na jakie dany URL powinien być widoczny w wyszukiwarce. Odpowiednie mapowanie słów kluczowych i podstron pozwala na prawidłową optymalizację podstrony oraz zapobiega duplikacji treści. Do odpowiedniego i szybkiego przypisania podstrony do grupy słów kluczowych użyj modułu Content strategy. Możesz w nim powiązać klaster zawierający główne słowo kluczowe oraz słowa powiązanie semantycznie z najlepszą podstroną.
D. Użyj tagów do doprecyzowania przynależności danego URL. Możesz dodać tagi określające lejek sprzedażowy, tematykę, odpowiedzialny dział czy język. Tagi są bardzo pomocne przy filtrowaniu i raportowaniu.
E. Zaplanuj działania związane z podstroną.
Dodawaj i obserwuj zadania związane z danym URLem. F. Analizuj przychody i koszty danej podstrony.
Dzięki koszcie pojedynczego zadania możesz analizować jakie inwestycje poniesione zostały na poziomie pojedynczej podstrony. Pozwala to na łatwy wgląd w ROI z poziomu treści.
TIP: Podstrony to kluczowy element Twojej witryny, używaj klastrów aby wzbogacić je semantycznie.


Widok Inventory->URLs. Przykład przypisania zadań i słów kluczowych do danej podstrony.

3. Zarządzanie linkami.

Backlinki to główne źródło informacji dla wyszukiwarek o jednym z czynników E-A-T, autorytecie. Informacje przekazywane przez inne strony, leżą u podstaw każdego algorytmu. Dlatego bardzo istotne jest aby dbać o ich kondycję. CONTADU pozwala monitorować status linków prowadzących do wybranej domeny. Podając dodatkowo dane o języku, otoczeniu linka czy alarmując jeśli dany link nie jest już dostępny. Część witryn inwestuje spore środki na pozyskanie linków, stąd ich utrata to utrata zainwestowanego w nie budżetu. Możliwe jest też powiązanie zmian pozycji z utratą/pozyskaniem danych linków.
Jak monitorować backlinki w Inventory? Dodaj linki w formie listy URLi.
Wklej w pole tekstowe linki w formacie tekstowym, upewniając się że dysponujesz pełnymi adresami z odpowiednim protokołem. CONTADU sprawdzi czy na podstronach jakie zostały dodane znajdują się linki prowadzące do domeny projektu.
TIP: Możesz dodawać również linki z własnych kanałów (np. blog), aby mieć pewność że np podczas edycji tekstu link nie został usunięty przypadkowo.


Analiza i monitorowanie linków przychodzących w CONTADU.

4. Wizualizacja struktury.

CONTADU pozwala na wizualizację struktury słów kluczowych oraz podstron na poziomie grup. To znaczy że możesz zaplanować klastry tematyczny (grupy), ich wzajemne zależności i łatwo przekazać zespołowi strategię SEO/CM. Takie rozwiązanie jest również wystarczające do podjęcia działań na poziomie planowania struktury strony czy zewnętrznych serwisów. O ile zechcesz możesz grupować słowa również ze względu na pozycję w lejku sprzedażowym.
TIP: Możesz używać wielu grup dla 1 słowa kluczowego. Będą one wyświetlane jako oddzielna gałąź.


Wizualizacja struktury inventory (w tym przypadku słowa kluczowe i ich grupy).

5. Analityka (Performance).

Dane analityczne z poziomu Google Analytics i Google Search Console są dostępne w Inventory. Informacje o trendach wyszukiwania, obecnej i poprzednich pozycjach dla danego słowa kluczowego, ruchu w danym URL, itd są widoczne bez konieczności logowania się do zewnętrznych narzędzi. Pozwala to szybko i łatwo śledzić wydajność naszej pracy.
TIP: Możesz korzystać z zaawansowanych filtrów do określenia podstron jakie wymagają optymalizacji.


Widok "Performance". Dane analityczne dla słów kluczowych i podstron w Inventory.

6. Szczegółowe informacje o danej podstronie.

Dostęp do danych analitycznych danej podstrony jest możliwy z poziomu Inventory, Performance oraz analizy słowa kluczowego w której przypisano dany URL. Dostępne dane to podsumowanie wyświetleń i kliknięć, szczegółowe informacje o słowach kluczowych na jakie dana podstrona rankuje oraz informacje o ruchu i przychodach z Google Analytics. Taki zestaw danych jest wystarczający do podjęcia większości decyzji biznesowych.
TIP: Możesz łatwo sprawdzić czy po optymalizacji danej podstrony otrzymałeś spodziewany efekt.


Dane z GSC i GA są dostępne również na poziomie pojedynczego URLa.

Omówiliśmy ogólnie korzystanie z modułu Inventory. Sam moduł zawiera więcej opcji usprawniających pracę, o których nie wspomniano w tym materiale. Zachęcamy do rozpoczęcia pracy!

Dziękujemy i zapraszamy do zapoznania z kolejnym materiałem,
Zespół CONTADU