Optymalizacja treści

Analiza konkurencji. Analiza intencji. Planowanie struktury i optymalizacja treści.

Pozyskaj więcej ruchu optymalizując tekst w technologii statystyczno-semantycznej. Zwiększ zaangażowanie i sprzedaż poprzez tworzenie struktury treści zgodnie z zainteresowaniami odbiorców.

Dlaczego dopasowanie treści do odbiorcy jest istotne?

Wyszukiwarki oceniają treści semantycznie. Określają, jakiej dziedziny dotyczą i o jakich tematach mówią, ale to czynniki behawioralne mają decydującą rolę w utrzymaniu widoczności. Użytkownik, już podczas wyszukiwania, informuje Google jakie strony odpowiedziały na jego intencję w najlepszym stopniu. Pozostając na nich dłużej, wchodząc w interakcje czy je polecając, przesyła do Google dalsze wskaźniki jakie mogą zadecydować o pozycjach danej podstrony. Dostosowanie tematyki, rozbudowanie tematu o dodatkowe informacje czy zamieszczenie uzupełniających mediów pomoże użytkownikowi odnaleźć szeroką informację, a Twojej domenie osiągnąć stały ruch z danej tematyki.

Czy optymalizacja statystyczno-semantyczna ma znaczenie?

Oprócz dostosowania komunikacji do danego zapytania, istotne jest nasycenie artykułu odpowiednią ilością adekwatnych informacji, wskazującą na jego dokładne opisanie. Algorytmy Google premiują podstrony opisujące najlepiej daną tematykę. Tworząc odpowiednio zoptymalizowane artykuły, wygrywasz w wynikach wyszukiwania.


Przykładowy wzrost ruchu po optymalizacji tekstu zgodnie z wytycznymi CONTADU. Dane z Google Search Console (GSC).

Jak uzyskać lepszą widoczność z CONTADU?

Typowy proces w CONTADU został opisany w poprzedniej lekcji (Projekty):
W dzisiejszej lekcji skupimy się na procesie tworzenia lub optymalizacji treści na konkretny temat/słowo kluczowe.

Jak zaplanować tworzenie i optymalizację artykułu?

A. Utwórz nową analizę.
TIP: CONTADU to nie tylko kolejne optymalizacje. Wykorzystaj moduł Content strategy do planowania nowych treści, Inventory do zarządzania treściami i słowami kluczowymi, a Management do zadań i nadzorowania pracy zespołu.
Otwórz moduł artykułów Content writer. Znajdziesz w nim utworzone/zaplanowane optymalizacje.

A1. Rozpocznij nową analizę (optymalizację), w jej konfiguracji uwzględnij główną frazę, frazy dodatkowe oraz kraj i język wyszukiwarki.

A2. Krótkie omówienie elementów edytora.

B1. Jeśli tworzysz nowy artykuł, warto rozpocząć tworzenie struktury artykułu od generatora draftów. Pomoże on określić, jakie zagadnienia powinny być opisane, aby uwzględnić jak najlepiej intencję użytkownika i wyczerpać temat.


Materiał omawiający wykorzystanie generatora draftów.

B2. Jeśli optymalizujesz istniejącą treść, łatwiejsze może być uzupełnienie jej o zagadnienia, które nie zostały poruszone.
Określ pytania jakie są często wyszukiwane w Google oraz te, które opisała Twoja konkurencja. Sugestie tematów znajdziesz w sidebarze, w zakładce Ideas


Wybór pytań zgodnych z intencją użytkownika, naszym produktem i planem komunikacji.

Odpowiedz na te pytania lub dodaj intencję do swojego tekstu w innej formie, np. video. Pamiętaj że Google preferuje obecnie strukturę tekstu w postaci pytanie-odpowiedź. Jest to widoczne szczególnie w przypadku promowanych odpowiedzi - wynik zerowy oraz wyszukiwań głosowych. Skopiuj i wklej w edytor tekstowy wybrane pytania/sformułowania.

2. Zoptymalizuj meta title i description.

Jeśli nie tworzyłeś tytułu i opisu z wykorzystaniem generatora draftów, warto poświęcić kilka minut na optymalizację tych elementów.
Dobierz odpowiedni tytuł oraz opis strony. Zadbaj o nasycenie semantyczne, ale również unikalność opisu. Możesz posiłkować się podpowiedziami. Twoje zadanie to opisanie oferty tak, aby użytkownik chciał kliknąć i dowiedzieć się o niej więcej.
TIP: Przykucie uwagi to decydujący czynnik. Masz na to w wynikach wyszukiwania około 1 sekundy.

CONTADU informuje, jaki odsetek konkurentów użył danego terminu w title/description. Skorzystaj z tych podpowiedzi. Jeśli nie masz pomysłu, jak wypełnić te pola, kliknij w przycisk "książki" i zobacz, jak zrobili to konkurenci. Oczywiście to tylko inspiracja, pamiętaj o unikalności!

3. Uzupełnij i zoptymalizuj strukturę i treść

Wykorzystaj informacje zawarte w sidebarze do optymalnego nasycenia nagłówków (H1, H2) i treści. Wzbogać je w odpowiednie słowa kluczowe. Możesz też dodawać własne słowa do listy terminów, np. nazwę marki Black Red White.
TIP: Słowa w strukturze mają większą wartość podczas obliczania punktacji za optymalizację.
TIP: Możesz używać dowolnych odmian. CONTADU posiada modele odmian dla wielu języków, w tym polskiego.

4. Pisząc artykuł, staraj się monitorować wskaźniki.

Korzystaj z rekomendacji, monitoruj strukturę artykułu, długość czy łatwość czytania. Oceniamy tekst na podstawie jego długości, nasycenia frazami, struktury, fraz zalecanych oraz dodatkowych, rozszerzających temat.
Głównym wskaźnikiem oceny całego tekstu jest Content score.


Odpowiednie nasycenie tekstu terminami jakie pojawiają się w modelu statystyczno-semantycznym.

Podczas pisania i optymalizacji tekstu zwróć uwagę na Content score. Jest to czynnik wskazujący jak dobrze dany tekst omawia tematykę. Elementy jakie podlegają ocenie oraz liczba punktów za poszczególne składowe jest widoczna po kliknięciu w Details przy Content score.

Edytor treści - dodatkowe informacje

A. Filtruj strony z TOP30, wybierając te które odpowiadają twojej realnej konkurencji oraz typowi strony jaki tworzysz. Jeśli pracujesz nad stroną długiego artykułu, wybierz inne długie artykuły, aby lepiej dopasować rekomendacje.
B. Dodaj własne słowa, za pomocą przycisków Add znajdujących się przy rekomendowanych terminach.
C. Dodaj słowa z Google Search Console. Używając słów na jakie Google testuje Twój artykuł, a jakich jeszcze nie masz w nim zawartych, ułatwiasz Google podjęcie decyzji że dany artykuł powinien rankować również na to słowo.
D. Zwracaj uwagę na ocenę treści, prezentowaną w formie punktowej. Staraj się pisać naturalnie, tworząc nowe paragrafy, dodając zdjęcia czy opisując tematy poboczne o ile uważasz je za potrzebne.
TIP: Nie zawsze musisz pisać długie treści. Używaj modułu Content strategy. Strategicznie definiuj klastry i tematykę wieloma artykułami. Twórz puzzle z treści i linkuj je wewnętrznie.

5. Współpracuj z zespołem, analizuj, poprawiaj

CONTADU pozwala na udostępnianie danego artykułu, dodawanie do niego zadań przypisanych do konkretnych osób z zespołu, komentowanie, planowanie dystrybucji czy analizę wydajności.


Dwie metody udostępnienia optymalizacji współpracownikowi.

6. Dowiedz się więcej o strukturze wyników wyszukiwania i konkurencji

W danych statystycznych analizy Top Analysis znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego, jak wyglądały wyniki dla danego zapytania. Dodatkowe dane dotyczą również statystyki i semantyki oraz intencji użytkownika.
TIP: Możesz użyć tych informacji do dokładniejszego zaplanowania artykułu, odpowiadając na przykład na pytanie, czy konkurencja używa video w treściach i czy może być to czynnik rankujący.


Karta informacyjna "Top Analysis", zawierająca podsumowanie przeanalizowanych danych.

Artykuły wyczerpujące tematykę, linkowane wewnętrznie mają bardzo duże szanse na wysokie pozycje. Opisywanie dodatkowych obszarów z danej tematyki pozwala zwiększyć topical authority, co wpływa na podniesienie również rankingu innych artykułów. W celu utrzymania ruchu na stronie i zaspokojenia intencji użytkownika, zalecamy podział na łatwe do konsumowania sekcje. Spis treści przy długich artykułach jest bardzo pomocny.

Dziękujemy i zapraszamy do zapoznania z kolejnym materiałem,
Zespół CONTADU

W następnej części: Planowanie nowego artykułu w oparciu o analizę statystyczno-semantyczną wyników konkurencji.